Vyhledávání

Nápověda

Rady při výběru obuvi

Základní zásady při nákupu obuvi

Každá obuv musí odpovídat vašim fyziologickým předpokladům. Dámská chodidla se vyskytují v daleko více rozličných tvarech, proto je potřebný dostatečný čas na výběr.
Důležité je obuv vyzkoušet ve stoje přímo na chodidle. Pozor na rozdílnost chodidel u jednoho člověka proto vždy zkoušejte obě boty. Je mnoho těch, jejichž chodidla jsou nějakým způsobem odlišná. Dbejte vždy na dostatečný prostor v obuvi, především v prstové části. Základem je správně konstruované kopyto. Důležitá je stélka obuvi, tvar špice, výška špice a obvodové rozměry nohou. Stélka obuvi musí respektovat šířku otisku paty, šířku otisku zevní strany nohy, šířku v prostoru palcového a malíkového kloubu, sklon otisku palce a sklon otisku malíku. Délka stélky je stanovena u kulatého tvaru obuvi =délka nohy+10 mm ( slouží pro protažení nohy při chůzi). Kromě délky je velmi důležitá i šířka obuvi a obuv by měla být nabízena alespoň ve 3 základních šířkách. Dokonalá flexibilita obuvi má zajistit dokonalý vývoj a správnou funkci svaloviny nohou. Má umožnit volnou pohyblivost v kloubech nohy a prstů a tím správné anatomické odvíjení nohy od podložky. Tuhá podešev brzdí svalovou práci ohybačů a natahovačů nohy a to znamená jejich postupné ochabování se všemi negativními důsledky a vede ke zhoršení mechaniky chůze.
Zvýšení komfortu nošení obuvi je možné pomocí vkládacích stélek a dalších doplňků.

Aby Vám obuv dobře sloužila

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí. Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti. Při obouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíce. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň. Počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu. Opotřebená usňová podešev se běžně a včas opravuje v rámci základní údržby uživatele. Vrchová useň není neomezeně odolná vůči vlhkosti.

Na jaký účel obuv potřebuji ?

Pro každý účel je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, konstrukce, provedení a způsob údržby obuvi. Velice tedy záleží, aby požadovaná účelovost korespondovala s vlastnostmi obuvi. Výběr obuvi konzultujte s personálem prodejny nebo eshopu, který odbornou radou může přispět k Vaší spokojenosti

Vycházková obuv - celoroční nebo zimní 

  • Obuv k nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Vyznačuje se mohutnější a trvanlivější konstrukcí spodku než obuv společenská. Střih svršku i požité materiály se vyznačují velkou pestrostí druhů.                        

Společenská obuv 

  • Je určena především pro krátkodobé nošení v interiéru. Jedná se většinou o celousňovou polobotkovou obuv klasických střihů s usňovou podešví spojenou s vrškem lepením nebo textilní obuv s poromerovou podešví spojenou s vrchem obuvi lepením.

Obuv pro volný čas 

  • Obuv k nošení při sportovně-rekreačních a rekreačně-vycházkových příležitostech, na delší vzdálenosti i v mírném, upraveném přírodním prostředí. Jedná se o obuv s pevnější konstrukcí svršku a robustním spodkem.

Domácí obuv 

  • Lehká, převážně textilní obuv jednoduché konstrukce určená k nošení v interiéru.

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.